• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Kentin parlayan ışıkları müzelerimiz

 


Kentin parlayan
ışıkları müzelerimiz

 Oyuncaklarla çocukluğunuza geri dönebileceğiniz, masklarla farklı kültürleri tanıyabileceğiniz ve karikatürlerle gülümseyebileceğiniz butik müzeler her yaştan insanımızı bekliyor

 

Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR / 25-12-2012

 


TÜM dünyada gezi programları içinde müzeler, önemli bir yer tutar. Çünkü bir dönemi, bir ülkeyi, bir kenti, bir konuyu ya da insanlık tarihine damgasını vuran değerli bir kişiliği, en iyi şekilde tanıyabilmenin, anlayabilmenin yolu müzelerden geçer. Bu kültür mabetlerinde başlayan yolculuk sizi, geçmişin dar ve uzun koridorlarında gezdirir, hayata bakışınızın farklılaşmasına yol açar.
İçi dev bir insan vücudu şeklinde olan Hollanda'nın Oegstgeest şehrindeki Corpus İnsan Vücudu ve Hindistan'ın Yeni Delhi kentindeki tuvaletin gelişim sürecinin anlatıldığı Tuvalet Müzesi size gülümseterek öğretip hayal gücünüzü zorlarken, Berlin'deki Yahudi Müzesi gibi mekanlarda hem hüzünlenir hem düşünür hem de insanlığınızı sorgularsınız.

ÖRNEK PROJELER

 

İzmir de son yıllarda müzecilik bakımından hayli önemli adımlar attı. Bunlardan en önemlisi Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'ın açtığı butik müzeler oldu. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Necdet Alpar Mask Müzesi, Neşe ve Karikatür Müzesi kent adına prestij noktaları haline geldi. İlham perisi anlamına gelen 'müze' Başkan Tartan'ın da hayal gücünü devreye sokuyor olmalı ki bakın neler söylüyor: "Yakında Kadın Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Kent Kültürü Müzesi, Balmumu, Radyo ve Demokrasi Müzesi de hizmete girecek. Bu müzeler İzmir'in parlayan ışıklarıdır.
Turistler bir kentte öncelikle kültür, sanat etkinliği ile sağlık tesisi ve müze var mı diye bakıyor. Göreve geldiğimden bu yana İzmir'e 3 butik müze kazandırdım. Her zaman sevgiyle, saygıyla andığım Atatürk, 'Geleceği görebilmek için geçmişi bilebilmek, bir başka deyişle; yarınları sadece bugünün değil, geçmişin üzerine de inşa etmek gerekir ki, bu da tarihi yaşatan ve unutturmayan müzelerle sağlanabilir' demiş. Bu sözleri 1923'ten sonra Cumhuriyet'in temelinin atıldığı, sancılı dönemlerde söylemiş. Müzeleri, toplumun geleceğine bir ışık olarak sunmuş. İzmir'de Atatürk Müzesi yoktu ve milletvekilliğim döneminde Atatürk Müzesi'ni bu kente ben kazandırdım. Bununla da onur duyuyorum."
Konak Belediyesi'nin yaptığı gibi butik müzeler zinciri sadece kent kültürüne katkı sağlamıyor, aynı zamanda tarihi eserlerin de yıkık, kırık ve dökük harabe görüntüden kurtarılarak kent halkının hizmetine sunuyor.

 

 

Hayal dünyasına açılan

pencere: Oyuncak Müzesi

 


OYUNCAKLAR çocuklarımızın karakterini, hayal gücü ve yeteneklerini geliştirmesine yardım eden bir eğlence aracı olmanın yanı sıra birer sanat eseri. Aynı zamanda bir toplum kılavuzu...
Çocuklarımızı geleceğe ve toplumsal yaşama oyuncaklarla hazırladığımız için, onlar, insanlığın dönüşümünü en iyi anlatan unsurlardan biri. Müzeyi gezerken sanki yeniden çocukluğunuza dönüyorsunuz. Dünyanın önemli oyuncak müzeleri arasında yer alan Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından kurulup koleksiyoner-yazar-şair Sunay Akın tarafından zenginleştirildi.
1000'i aşkın objenin sergilendiği Varyant'taki müze 2 katlı. Müze girişi, Flaman Sanatçı Pieter Bruegel'in ''Çocuk Oyunları'' tablosundan oluşturulmuş duvar kağıdıyla kaplanmış. İçinde kafeterya var. İlk katta 1800'lü yıllardan kalma oyuncakların yanı sıra, Ümran Baradan'ın dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncaklardan oluşan özel koleksiyonu bulunuyor. 2. katta da müzenin önemli parçaları sizi karşılıyor: ilk gerçek saçlı bebek, Mickey Mouse'a ilham kaynağı olan Micky Fare, sinemanın atası olan Laterna Magica ile bir dönemin büyüklerinin de tutkuyla bağlı olduğu bebek evleri, arabalar, ilk dönem pelüş oyuncaklar, masal kahramanları...

 

 

Dünyanın kültürleri masklarda

 

İzmir Mask Müzesi, dünyanın farklı yerlerinden gelmiş ve farklı amaçlarla kullanılmış 100'ü aşkın maskı bünyesinde barındırıyor. Müzeyi gezerken Anadolu seyirlik oyunlarında kullanılan maskların ülkemiz kültürüne yansımasını da görüyorsunuz. Alsancak'taki eski bir Rum evinin restore edilmesiyle kente kazandırılan müze üç kattan oluşuyor.

 

 

Neşe ve Karikatür Müzesi

 

Müze, alternatif tarih arayışını benimseyenlerin sorularına yanıt verecek şekilde hazırlanmış. Odalarını gezerken 1800'lü yıllarda yazılan mizah dergilerinden bugüne önemli bir koleksiyonu görmeniz mümkün. Alsancak'taki müzenin ilk katında bina bağışçısı Kızılay'a tahsisli bir toplantı salonu ile güncel karikatür sergilerine ev sahipliği yapan galeriler bulunuyor. Hafta sonları karikatür kursları düzenleniyor, mizah söyleşileri ve film gösterileri yapılıyor. Mekan, gençlerden büyük ilgi görüyor. Üst katta Türk Karikatür ve Mizah Arşivi'nden koleksiyonların bulunduğu bölüm yer alıyor. Müze bağışçıları Eflatun Nuri ve Niyasi Yoltaş'ın eserleri de bu bölümde sergileniyor. Aynı katta müze ziyaretçilerine bir kafeterya hizmet veriliyor.


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche