• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Usta


Usta
"Kendine 'usta' diyebilmen için önce ustanı geçeceksin sonra seni geçecek bir öğrenci yetiştireceksin" der bir Japon atasözü. Varlık değil yokluk yaratanlara, üretmek yerine hazırdan yiyenlere, sözleriyle, tavırlarıyla nefret söylemi yayanlara, toplumu kutuplaştıranlara ve üstüne bir de "benim ustalık dönemim" diyenlere ne güzel bir cevap... Ama asıl cevap Türkan Saylan, Müjdat Gezen, perküsyonist Hamdi Akatay gibi insanların hayatlarıdır...


***


Geçtiğimiz günlerde Hamdi Akatay ile Radyo Ege'de hazırladığım "Mikrofon Sende" programında bir araya geldik. Hamdi Akatay, 1963 yılında İzmir’de doğan müzisyen bir ailenin en büyük çocuğu. Darbukası ile dünyanın pek çok yerinde sahne alan ve izleyiciyi kendine hayran bırakan Hamdi Akatay, Türkiye'deki sayılı perküsyonistlerden biri. Zeki Müren'den Müzeyyen Senar'a, Tarkan'dan, Sezen Aksu'ya pek çok isimle birlikte çalışmış. Berlin Filarmoni ile de aynı sahnede yer almış Norveç Kraliyet Korosu'yla da... Yıllar sonra dönmüş dolaşmış ve yeniden İzmir'e gelmiş... Tanıştığı yetenekli gençlere bildiklerini, gördüklerini, tecrübelerini anlatmak için doğduğu kentte kalmayı seçmiş. 4 yıl önce de İzmir'de Tepecik Filarmoni Orkestrası’nı kurmuş. Aklınıza, şefliğini yaptığı, Batı ve Doğu müziğini çok iyi harmanlayan bu ekibin Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde prova yaptığı gelmesin. Çalışma mekanları Ege Mahallesi'nde bir kahve... Elbette önemli olan yer değil, yürek ve azim. Bunlar da o gençlerde yeterince var. Hem de sayıları her geçen gün artıyor. Hedef, orkestranın 125 kişiden oluşması... Akatay, Roman gençlerle başlamış ama Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz her kesimden genci bir çatının altında toplamanın mücadelesini veriyor.
Bugün orkestra elemanları hala aynı yerde, aynı istek ve kararlılıkla çalışıyor, müzik yapıyor, eğleniyor. O günden bugüne değişen tek bir şey var... O da artık iyi müzik yapan bu grubun pek çok ülkede tanınıyor olması. Eğer hala onları dinlemediyseniz 23 Mart Cumartesi günü saat 20.30'da Gazapizm ile birlikte verecekleri Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki konserlerine gidebilirsiniz.

Hamdi Akatay, aynı zamanda 4 Mayıs günü Hıdırellez'de FabricHouse ve Urbantune işbirliğiyle İzmir Arena'da gerçekleşecek bir Roman karnavalına da sanat danışmanlığı yapıyor. 'Romanival' adındaki karnaval saat 14.00'te başlayıp gün boyunca sürecek. İçinde pek çok sürprizi barındıran müthiş bir programa sahip olan etkinliğin gelirinin bir kısmı kurulacak Roman kültür merkezine aktarılacak. Sahnede; Taksim Trio, Hamdi Akatay & Tepecik Filarmoni Orkestrası, Kobra Murat, Dolapdere Big Gang, Roman müziğinin önde gelen grup ve sanatçılarıyla; Dimitrios The Music Medicine, Hakan Kabil Klarnet Project, Dj Bey ile Hıdırellez karnavalına hazır olun!


***


Ve başa dönecek olursak, "Ben ustayım" diyenlere değil ustalığını yaptıklarıyla ortaya koyanlara inanın. Gelecek nesillere; iyiliği, güzelliği, sevgiyi, barışı, paylaşmayı, bir bütün olduğumuzu, hepimizin insan olduğunu anlatanlara, dini yaptıklarına alet etmeyenlere ve ustalara selam olsun...
Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.451532.5815
Euro34.684134.8231
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche