• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Yaşamak için çılgın şeyler
Yaşamak için çılgın şeyler


 
Birkaç gün önce, Dünya ile Mars arasındaki bir yörüngeye kırmızı üstü açık bir otomobil yerleştirildi. Çok havalı bir gelişme... Elon Musk, böylece Mars'ta yeni bir yaşam alanı kurma hayaline bir adım daha yaklaştı. Bizler de bir yandan Elon Musk ve Space X ekibini alkışlarken bir yandan da yerkürenin geleceğine üzülmeye devam ettik. Yani tükenen kaynaklarına, güçsüzleşen topraklarına, eksilen hayvan türlerine ve ona verdiğimiz zararın boyutlarının giderek artmasına...


***


Ama üzülmekten başka işler yapan ve yaşadığımız dünyaya sahip çıkıp onu korumak için çalışan insanları da unutmamalıyız. Bu insan gruplarından biri de Türkiye'deki "Yeryüzü Derneği". Küresel iklim krizini insanlığın önündeki en büyük tehdit olarak gören yedi arkadaş, 2009 yılında kurmuş bu derneği. Sürdürülebilir bir yaşam için çalışmalar yapan dernekte başkan ya da hiyerarşik bir yapı bulunmuyor. Tüm çalışmalar gönüllülük esasına göre yürütülüyor.

Dernek, şehirde yaşayan insanların betonlaşma ve kentleşme sebebiyle topraktan kopmasına, sağlıklı gıdaya ulaşmanın zorlaşmasına çözüm olarak Kent Bahçeleri projesini geliştirdi. Bu proje sayesinde İstanbul’un farklı yerlerinde tarımsal üretim yapan irili ufaklı 1.350 tane kent bahçesi oluştu.
Derneğin çalışmalardan bir başkası, Yeryüzü Ekoköyü. Dernek gönüllüleri tarafından sürdürülebilir yaşamı deneyimlemek için Sakarya’da kuruldu. Dernek, “Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan” felsefesiyle, 2016 yılında bir de onarım atölyesi kurdu. Adı, Repair Cafe. Onarım yapan gönüllüler ve tamir edilecek eşyası olan katılımcılar, her ayın ilk pazar günü, derneğin Kadıköy’deki ofisinde buluşuyor. Böylelikle hem bozuk eşyalarımız yeniden hayat kazanıyor, hem de dayanışma ortamı yaratılıyor.

Derneğin ayrıca kent kovanları, hasat zamanı, topluluk destekli tarım ve takas şenliği gibi çalışmaları da bulunuyor. Yeryüzü Derneği’nin tüm faaliyetleri ücretsiz ve bu etkinliklerden faydalanmak için derneğe üye olmak gerekmiyor.
Yeryüzü Derneği sürdürülebilir bir dünya için yola çıktı. Bugüne kadar benzer kaygılar taşıyan binlerce insanın, ekolojik yaşama bir adım daha yaklaşmasına rehberlik etti. Gönüllülüğü ve dayanışmayı temel aldı. Toprağa özlem duyan binlerce insanın hayatında, nesiller boyu sürecek kocaman bir fark yarattı.


***


Uzayda süzülen Tesla'ya geri dönersek onu oraya taşıyan Space X'in de kurucusu Elon Musk, fırlatma sonrasında bir basın toplantısı yaptı. “Uzaya gönderdiğiniz Falcon Heavy adlı roket sana ne öğretti?” diye soran bir gazeteciye Musk, "Çılgın şeyler gerçek olabilir” dedi...

Hem dünyayı koruyarak hem de yeni ve yaşanabilir gezegenler yaratarak çılgın bir şeyi gerçek yapabiliriz... Bunun için yapmamız gereken eğitime, bilime ve sanata daha fazla önem vermek, daha fazla okumak.
 
İZMİR'E YENİ BİR SAHNE GELİYOR!
 
Ontan İnşaat’ın yatırımı ve Tiyatrohane’nin iş birliğiyle İzmir Bayraklı’da yeni bir sahne açılıyor. Sahne Modda, İzmir’in en donanımlı alternatif tiyatro sahnelerinden biri olacak. 12 Şubat Pazartesi günü yapacakları açılıştan sonra Sahne Modda’da tiyatro oyunları, oyunculuk atölyeleri ve dans dersleri İzmirlilerle buluşacak. İzmir'e hayırlı olmasını dilerim. Tiyatrohane ekibini tanıdığım için de Modda'da güzel işler izleyeceğimizden de emin olduğumu belirtmeliyim...
 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche