• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

BOSS DOGZ İsyanın yeni sesi

 

Boss Dogz, müziği
ile isyanın sesi oldu
 
İzmirli grup Boss Dogz'un yaptığı müzik tüm Türkiye'nin dikkatini çekmeye başladı. Yaptıkları 3 single ile iyi bir çıkış yakalayan grup, şarkı sözleriyle ezilenlerin, hor görülenlerin ve ötekileştirilenlerin yanında yer alıyor 
 
 Türkiye'de sanat yapmak büyük fedakarlık istiyor. Hangi sanat dalıyla uğraşırsanız uğraşın hayatınızı tamamen ona adamanız çok zor. Ama mesela buradan kalkıp Norveç'e giderseniz devlet size sanatınızı icra edebileceğiniz alanlar gösterip, kalacak yer ayarlayıp bir de maaş bağlıyor. Çünkü adamlar herkesin sanatçı olamayacağını biliyor ve sanatın iyileştirici gücüne de inanıyor. Kısaca orada değerlisiniz...
Burada ise eğer aileden varlıklı değilseniz evinize ekmek götürmek için bir yerde çalışmanız gerekiyor. Eğer içinizdeki idealist yok olmamışsa, zamanının geri kalan kısmında uygun şartlar ve ortam da yaratabiliyorsanız sanatınızı icra edebiliyorsunuz. Aynen bir İzmirli müzik grubu olan Boss Dogz üyelerinin yaptığı gibi... Grubun büyük bölümü farklı meslekler yaparak kazandığı parayı hayalleri olan müziğe aktarıyor. Boss Dogz, heavy metal alt yapı üzerine rap sözlerle müzik yapan, kendi alanlarında İzmir'in en önde gelen grubu. Kaliteli işler çıkaran grupta rap vokalleri Arem (Vural Yanbol) ve Duranay Turan yapıyor. Metal müziğin yetenekli müzisyenlerinden baterist Güray Odabaşı, basist Çağlar Karota, gitarist Yunus Emre Erdoğan ve Pickup’ların başında da rap müzik camiasının yakından tanıdığı DJ Ayhan Sigilli grubun diğer üyeleri.

3 SİNGLE ÇIKARDILAR

Repertuarlarında gönül işleri ile ilgili şarkı bulmak güç. Egosu dağları aşanlar, para ve koltuk hırsı olanlar, ezilenler ve fakir düşenler şarkılarının ana temasını oluşturuyor. Şu ana kadar; Saldır, Sokaklar Bende (Özlem Tekin de vokal olarak klipte yer aldı) ve Aparkat adlı 3 single çıkardılar.
Grubun ismi "sert adamlar" olarak çevrilebilir. Kliplerinde de böyle bir algı var ama aslında sert çocuklar değiller. Hatta eğlenceli olduklarını ve sohbet ederken baya eğlendiğimizi söyleyebilirim... İçlerinde evli olanlar var ve aile ilişkilerin de iyi oldukları rahatlıkla gözlemleniyor. Kemik kadronun İzmir'in ilçesi Torbalı'da yaşıyor olması da grubun bir başka ilginç özelliği.
Yaptıkları şarkılara dönecek olursak, nakaratları ortak çıkıyor ama vokaller söyledikleri bölümleri kendileri yazıyor. İzmir'deki iyi stüdyolarda çalışıyorlar. İyi ekipmanlarla sahne almaları gerektiği için İzmir'de çıkabilecekleri sahne sayısının çok az olduğunu belirtiyorlar. Tüm bu olumsuzlulara rağmen yaptıkları müzikten vazgeçmemeye, kaliteden ödün vermemeye ve farklı armoniler ortaya çıkarmaya, daha fazla dinleyiciye ulaşmaya çalışıyorlar. Yeni şarkılarına piyano ve yaylıları da eklemeyi düşünüyorlar. Müzikte sınırlara değil içlerindeki heyecana inanıyorlar. Arabesk işler yapmak istemiyorlar. Her zaman sevdikleri işlerin arkasında olduklarının altını çiziyorlar...

YILLARA DAYANAN DOSTLUK

Boss Dogz grubu üyelerinin uzun yıllara dayanan bir dostluğu var. Başta Arem ve Duranay'ın rap, rock üzerine farklı denemeleri olmuş. 12 yıldır birlikte çalıyorlar. Bu da onlara büyük avantaj sağlıyor. Gruplarda sağlam dostlukların ne kadar önemli olduğunu artık herkes biliyor. Torbalı'da katılacakları bir gençlik festivalinden önce insanların tepkisini ölçmek için sahnede rock müzik üzerine rap söylemeye karar vermişler. Güzel bir sound yakalayıp insanların beğendiğini ve eğlendiğini görünce de bu tarz bir müzik ile yollarına devam etmişler. 2014'te grubun eksikleri tamamlanmış ve sound da iyice oturmuş. Başta Özlem Tekin ve Hayko Cepkin gibi çok sayıda ismin de dikkatini çekmişler. Ortak projeler için teklifler alıyorlar.

Bugüne kadar kazandıkları parayı hep müziğe yatırmışlar. Müzik onlar için bir tutku. Popüler olmadıkça iyi para kazanamayacaklarını biliyorlar. Gözü fazla parada olmayan, müziğe aşık grup elemanlarıyla çalışarak, ince düşünülmüş sağlam işlere imza atmak için çabalıyorlar. Amaçları çok sayıda insan tarafından dinlenen bir grup olmak. Bunu da başarıyor olduklarını kliplerin tıklanma sayılarından anlıyoruz.
Grubun solistlerinden biri olan Arem, makine ressamı. Makine tasarımı yapıyor. Kapitalizmin göbeğinde çalıştığını ifade eden Arem,"Yaşadığım dünyaya içimde duyduğum isyan, müziğime yansıyor. Bunu şarkılarda görebiliyorsunuz. Müziği bırakmak için bir zamanlar çabaladım ama bu bir tutku. Her seferinde kendimi yeniden stüdyoya girmişken buldum" dedi.
Grubun bateristi Güray, 17 yıldır müzik yapıyor ve 10 yıldır da gençlere eğitim veriyor. Asıl para kazandığı iş ise ithalat ihraç... Hayatını ikiye bölmüş. Yüzde 60'ını müziğe ayırmış. Müzikle ruhumu besliyorum diyen Güray, "Şu anda maddi bir beklentimiz yok. Hepimizin işi gücü var. Ama çok emek harcıyoruz iyi bir iş ortaya çıkarabilmek için. Şarkılarla uğraş, stüdyoda kayıt için uğraş, klip için uğraş... Bunlar emek istiyor. Ve yapacak daha çok işimiz var. Yeni şarkılar üzerine çalışmaktayız. Yaptığımız müziğin kalitesi dünya standartlarında. Tek istediğimiz müziğimizi herkese ulaştırabilmek" diye konuştu.
"İyi bir grup kurduğumuza inanıyorum" diyen DJ Ayhan, "Bir araya geldiğimiz zaman ortaya çıkan müzik bizi çok etkiliyor ve parayla ölçülemeyecek bir keyif veriyor. Her zaman daha iyisini yapmak için çalışıyoruz. Yavaş yavaş da olsa bizi dinleyen önemli bir kitle oluşmaya başladı. Bunun daha da büyüyeceğine inanıyorum" dedi.  DJ Ayhan, aynı zamanda bir pazarlamacı. Son çalıştığı firma batınca tüm enerjisini müziğe aktarmaya başlamış.

DÜŞÜNEN İNSAN İSYAN EDER

Güray, "Rap müziğin de rock müziğin de temelinde isyan var. İsyan olmaması mümkün değil. Belli sosyal statüye sahip olan insanlar ancak bu isyana sahip çıkıyor. Düşünemeyen, düşünme yeteneği elinden alınan insanlar maalesef isyan etme yeteneğini de kaybediyorlar. Bu yetenek aynı zamanda bir ihtiyaçtır. Eğer isyan etmezseniz sistem üzerinize daha çok yüklenir. Bu durum bundan 3 bin yıl önce de böyleydi bugün de böyle... Biz yaşadığımız ve gördüğümüz olumsuzlukları yüksek perdeden dile getirerek müzik yapıyoruz. Şarkı sözlerimizin temelinde bunun getirdiği heyecan ve hırs var. Böyle olması da gerekiyor" dedi.
Grubun bir diğer vokalisti Duranay, "Yaptığımız işe sahip çıkıyoruz. Bu yüzden Aparkat adlı single için klibimizi Murat Gültekin gibi iyi bir yönetmenle çektik. Kayıt için de profesyonel isimlerle çalıştık. Çıkan sonuçtan da memnunuz. Tüm Türkiye'de de İzmir'de de çıkardığımız sound çok beğenildi. Herkes bize kimlerle çalıştığımızı sormaya başladı. Artık albüm yapmak için İstanbul'a gitmeye gerek kalmadı. Ama İzmir'de daha iyi mekanlar açılmalı, daha iyi gruplar ortaya çıkmalı" diye ifade etti. 
Yunus Emre Erdoğan (Gitarist)- Güray Odabaşı (Davul) - Ayhan Sigilli (Dj Def)-Çağlar Karota (Basist)

Duranay Turan (Vokal) - Vural Yanbol (Arem Renegada Masta) (Vokal)

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche